Marakasy drewniane – jaki jest to instrument?

Marakasy z drewna to instrumenty z grupy perkusyjnych. Pojawiają się w większości utworów i nazywane są powszechnie grzechotkami. Tę nazwę zawdzięczają swojemu wyglądowi. Drewniany trzonek zakończony kulką wypełnioną wkładem, który wywołuje dany dźwięk. Faktem również jest, że nie zawsze są one drewniane, czasami bywają też plastikowe.

Dają różne dźwięki

Do tej pory drewniane marakasy kojarzone były tylko z muzyką ludową, na przykład peruwiańskich Indian. Dzisiaj ten instrument wykorzystywany jest również w muzyce rozrywkowej. Kamyczki, które umieszczone są wewnątrz grzechotki, dają bardzo ciekawe i oryginalne dźwięki. Obecność marakasów drewnianych potrafi znacznie uprzyjemnić dany utwór i sprawić, że będzie on bardzo ciekawy i oryginalny w swoim brzmieniu.

Gdzie wykorzystuje się marakasy drewniane?

Drewniane grzechotki sprawdzają się w wielu zespołach muzycznych. Wykorzystują je nie tylko amatorzy muzyki indiańskiej, ale także popularnej, rozrywkowej i nawet rockowej. Idealnie dają sobie radę wszędzie tam, gdzie jest rytm. Gra na nich jest bardzo prosta i wcale nieskomplikowana. Marakasami się potrząsa, trzyma się je w ręku i rytmicznie trzęsie a kamyczki obijając się o grzechotkę dają odpowiedni dźwięk. Czasami jest to delikatny szelest a czasami głośno brzmiące stukania. Wszystko zależy od potrzeby wykorzystania ich dźwięków, w danym utworze.
Te dziwne, grające grzechotki są idealnym instrumentem zarówno dla amatorów, w tym małych dzieci jak i dla profesjonalnych dorosłych muzyków.

Comments are closed.