Janczary instrumenty kupowane jako dziecięca zabawka

Praktycznie każdy rodzic chce rozwinąć znacznie u swojego dziecka wrażliwość muzyczną. Takie wrażliwe dziecko jest dobre i otwarte na cały świat. Najczęściej pierwszymi instrumentami kupowanymi dzieciom są perkusjonalia.

Jest to cała seria drobnych instrumentów z rodziny perkusyjnych. Przykładem są janczary instrumenty, które są bardziej dzwoneczkami przyczepionymi do danego uchwytu. Jednak obok janczarów, przykładem są też tamburyny, bębenki czy zabawne grzechotki muzyczne, jakimi są marakasy drewniane.

Czym charakteryzują się janczary?

Janczary to drobne dzwonki przypięte do drewnianego uchwytu, skórzanej opaski lub sznurka. Jest to bardzo często atrakcyjna zabawka muzyczna dla dzieci. Przy potrząsaniu nią dzwonki wydają określony dźwięk. Może to być głośny hałas lub delikatny stonowany oddźwięk. Wszystko zależy od siły i mocy, z jaką potrząsa się janczarami, instrumentami niezwykle ciekawymi.

Skąd się wzięły?

Janczary instrumenty muzyczne swoją genezę powstania wzięły z Podhala. Tam górale zwykli byli przywiązywać dzwoneczki do końskiej uprzęży. W wyniku ruchu konia dzwonki odzywały się i dźwięczały wesołą muzyką. Tak też robią i do dzisiaj. Popularne są wciąż tam zaprzęgi z dzwoneczkami.
Z czasem janczary instrumenty doceniono i stworzony cały szereg dzwoneczków przyczepionych, a to do drewnianego uchwytu, a to do skórzanej opaski. Tak, by łatwo było je utrzymać w dłoni i potrząsać nimi w miarę potrzeby.
Dają one przyjemny dla ucha dźwięk i przez to są ulubioną dziecięcą zabawką z serii zabawek muzycznych.

Comments are closed.