Perkusje elektroniczne – na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu?
Bez wątpienia wprowadzenie na rynek instrumentów muzycznych perkusji elektronicznych było krokiem, który w dalszej perspektywie diametralnie odmienił historie zarówno początkujących, jak i profesjonalnych perkusistów. Niezależnie od poziomu zaawansowania, muzycy z reguły decydują się na zakup swojego elektronicznego zestawu, by móc ćwiczyć grę na bębnach we własnym domu, o niemal każdej porze, bez konieczności udawania się każdorazowo do salki prób lub też w ogóle takowej opcji nie posiadając. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze perkusji elektronicznej, by zapewnić sobie długotrwałe zadowolenie z zakupu?
Rodzaje naciągów a hałas
Dla przeważającej większości osób zainteresowanych kupnem perkusji elektronicznych ważnym jest, by zestaw był możliwie jak najcichszy. Na podstawie określenia swoich warunków mieszkaniowych i przeznaczenia elektronicznych bębnów – czyli m.in. na podstawie odpowiedzi na pytania, gdzie będzie stał zestaw, czy jego przyszły użytkownik mieszka w bloku, kamienicy, domu jedno- lub wielorodzinnym, czy też wynajmuje pokój, a także jakie jest nastawienie innych domowników oraz sąsiadów do ewentualnych hałasów – należy podjąć decyzję co do typu naciągów zastosowanych w zestawie. Wśród perkusji elektronicznych renomowanych producentów, jak Roland, Yamaha czy Alesis, znajdują się modele wyposażone w naciągi gumowe, silikonowe lub siateczkowe, spośród których pierwsze są najgłośniejsze, natomiast użytkowaniu ostatnich towarzyszy najmniejszy hałas.
Indywidualne preferencje
Do innych preferencji istotnych przy wyborze modelu perkusji elektronicznej należą m.in. wymagania co do brzmienia i wielkości zestawu oraz półka cenowa. Należy nastawić się na to, że na cichy i jednocześnie świetny jakościowo sprzęt będzie trzeba wydać więcej pieniędzy niż na głośny w użytkowaniu zestaw – dla przykładu, perkusja elektroniczna Roland z siateczkowymi naciągami będzie droższa od tej z naciągami silikonowymi czy gumowymi, mimo iż zestawy Roland z „głośniejszymi” rodzajami naciągów również są sprzętami uznanymi pod kątem jakości. Przeciętnie na rozłożony zestaw należy przeznaczyć przestrzeń ok. 1,5 m na 1,8 m, choć zależy to od stopnia rozbudowania perkusji. Renomowane marki instrumentów oferują produkty w obrębie przynajmniej kilku opcji cenowych. Wśród cenionych modeli perkusji elektronicznych Roland znajdują się propozycje zarówno dla profesjonalistów, jak i budżetowe opcje dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bębnami.