Podział instrumentów perkusyjnych
Jeśli mamy na myśli instrumenty perkusyjne, większość z nas wyobraża się automatycznie zestaw perkusyjny, który znajduje się standardowo w każdym z zespołów grających rozrywkową muzykę. Niemniej jednak, w rodzinie perkusyjnych instrumentów znajduje się ich znacznie więcej. Będą to chociażby różnego typu przeszkadzajki czy też bębny.
Idiofony i membranofony
Jednym z podziałów, jaki można dokonać w zakresie omawianej grupy, to samobrzmiące instrumenty perkusyjne, czyli tak zwane idiofony, w których źródło dźwięku stanowi drganie całości instrumentu, jak i i membranowe instrumenty perkusyjne, nazywane inaczej membranofonami, w przypadku których źródeł dźwięku będzie napięta i drgająca membrana.
Idiofony można podzielić jeszcze na jedną podgrupę, która będzie wyróżniać wybrany instrument z uwagi na zastosowany w nim materiał. Tutaj najważniejsze surowce to metal albo drewno.
Wysokość dźwięku
Instrumenty perkusyjne, można także podzielić z uwagi na wysokość wydawanego przez nie dźwięku. Niektóre z nich, jak chociażby talerze, marakasy, trójkąt czy bębny, nie posiadają w ogóle określonej wysokości dźwięku. Jest to oczywiście sprawa umowna, gdyż każdy z instrumentów posiada własne brzmienie, więc także przecież i wybraną wysokość.
W tym przypadku chodzi głównie o to, czy wysokość wybranego instrumentu możliwa jest do precyzyjnego określenia czy też może do przybliżonego, na przykład niski-wysoki. Zatem być może trafniejszy i łatwiejszy do zrozumienia, jest podział na instrumenty niemelodyczne oraz melodyczne.
Perkusyjny instrument muzyczny – oferta sprzedażowa dostępna tutaj.