Metronom dla perkusisty – co warto wiedzieć

Każdy, kto zaczyna naukę gry na perkusji, ale też profesjonalni muzycy, potrzebuje do codziennych ćwiczeń metronomu. Metronom pomaga utrzymać właściwe tempo gry, ale także, przy jego pomocy muzycy uczą się jak to tempo utrzymywać bez pomocy. W przypadku perkusistów, istotne jest, żeby metronom był dostosowany do specyficznych potrzeb. Powinien być wygodny w użyciu, nie przeszkadzać i nie rozpraszać grającego. Przede wszystkim jednak powinien być słyszalny.

Czy klasyczny, mechaniczny metronom nadaje się dla perkusistów?

Osoby ćwiczące grę na różnego rodzaju instrumentach perkusyjnych używają metronomu do utrzymania właściwego, wcześniej ustalonego tempa gry. W klasycznym metronomie, tempo regulowane jest przy pomocy specjalnego, przesuwalnego odważnika. Dźwięk, który wydaje tego rodzaju metronom jest dość dobrze słyszalny, w razie potrzeby, posiada wskazówkę, która wybija tempo. Żeby pracować poprawnie, powinien stać nieruchomo, na w miarę równej i płaskiej powierzchni. Używanie tego rodzaju metronomu niejednokrotnie nastręcza różnego rodzaju problemów. Dźwięk okazuje się zbyt cichy, a obserwowanie wskazówki rozprasza i nie pozwala skupić się na grze.

metronom elektroniczny
metronom elektroniczny

Metronom elektroniczny – lepsze wyjście

O wiele bardziej, nadają się dla perkusistów metronomy elektroniczne (zobacz modele). Zwłaszcza jeśli zaopatrzone są w wyjście na słuchawki. Dźwięku dobiegającego ze słuchawek nic nie jest w stanie zagłuszyć, a perkusista może skupić się na ćwiczeniach. Kolejną, bardzo pozytywną cechą tego rodzaju metronomów jest mobilność. Mogą pracować w dowolnej pozycji, także w ruchu. Świetnie sprawdzają się przypięte do paska – nie ograniczają w ten sposób ruchów muzyka.

Comments are closed.