Co można zagrać na ksylofonie?

Nikogo nie dziwi, że co jakiś czas powstają zupełnie nowe utwory na fortepian, gitarę lub organy. Prawdziwą rzadkością są jednak utwory, które powstały w oparciu o ksylofon. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest specyfika tego instrumentu. Co warto o niej wiedzieć?

Ksylofon a barwa i charakterystyka dźwięku

Zasada gry na ksylofolu jest dość prosta i ogranicza się do znajomości brzmienia poszczególnych drewnianych sztabek. W związku z tym, że są to brzmienia stosunkowo krótkie, to instrument ten sprawdzi się jedynie w przypadku rytmicznych melodii. W zasadzie przypomina to grę na cymbałkach, które jednak posiadają sztabki metalowe o zupełnie innej charakterystyce fonicznej. Co ważne – kolejność usytuowania wszystkich sztabek nie jest przypadkowa. Ustawia się je od najkrótszej do najdłuższej, dzięki czemu osoba odgrywająca na ksylofonie melodię, nie ma z tym najmniejszego problemu.

W połączeniu z innymi instrumentami…

Brzmienie ksylofolu najlepiej prezentuje się na przykładzie innych instrumentów. Wiele partii jest stworzonych dla niego i fortepianu, dzięki czemu połączenie obydwu instrumentów wydaje się głębsze i piękniejsze. Warto również zaznaczyć, że ksylofony najczęściej łączy się z perkusją. Jest to zresztą połączenie dość naturalne, gdyż obydwie te grupy należą do wielkiej rodziny instrumentów perkusyjnych.

Podsumowanie

Ksylofony to przepiękne instrumenty muzyczne, które – w większości kompozycji muzycznych – nie są przeznaczone dla solowych wykonań. Niemniej ich połączenie z perkusją lub fortepianem prezentuje się niezwykle ciekawie.

Comments are closed.