Chimes – jaki to instrument?

Instrumenty perkusyjne to jedne z najstarszych instrumentów świata. Dzielą się one na wiele rodzajów i typów. Początkowo były wykorzystywane w kultowy sposób – do czczenia bóstw i bożków, do rytuałów wykonywanych przez dawne plemiona, a nawet były wykorzystywane do komunikacji, ale także do rozrywki.

W dzisiejszych czasach nie można sobie wyobrazić dobrego zespołu, który nie zawiera w sobie żadnego instrumentu perkusyjnego. Odpowiadają one za rytm, tempo i scalają wszystkie pozostałe instrumenty, jakie pojawiają się w utworze. Dodatkowo są one wykorzystywane we wszelkiego rodzaju muzyce na przykład: rockowej, popowej, klasycznej, jazzowej, współczesnej, alternatywnej. Nie da się bowiem, stworzyć dobrego numeru bez podtrzymywania odpowiedniego beatu, który nadaje właśnie wyłącznie perkusja.

Jakie mamy instrumenty perkusyjne?

Instrumentów perkusyjnych mamy naprawdę wiele. Wszyscy znają: werbel, talerze, trójkąt czy bębenek. Jednak podstawowym podziałem instrumentów perkusyjnych jest podział ze względu na sposób, w jaki wywołuje się z nich dźwięk. Wygląda to tak:

  • idiofony – to instrument, gdzie źródłem dźwięku jest cały instrument. Wydobywa się go, uderzając w niego lub trzęsąc nim.
  • membranofony – to instrumenty, które posiadają membranę i to jej drgania odpowiadają za wydobyty dźwięk.

Chimes jest to instrument, który możemy zaliczyć do grupy idiofonów. Na lince lub ramie są powieszone metalowe rurki o różnej długości i przez ich uderzanie wydobywa się dźwięk. Chimesy współcześnie znajdziemy w wielu utworach muzyki filmowej oraz w jazzie.

Comments are closed.