Budowa werbla

Czym są werble? Czym się charakteryzują? Jak są zbudowane? Są to instrumenty używane głównie przez zespoły muzyczne i orkiestry dęte. Warto poznać ich cechy charakterystyczne.

Werble

Werble są instrumentami perkusyjnymi o nieokreślonej wysokości dźwięku. Są one używane głównie w muzyce symfonicznej oraz rozrywkowej. Werbel to mały bęben, jest jednym z podstawowych elementów zestawu perkusyjnego. Posiada odpowiednie sprężyny, które dają efekt szumu. Kupić je możesz w DrumCenter: https://drumcenter.pl/pol_m_Werble-398.html

Budowa werbla

werbel ludwig

Werble tradycyjne mają średnicę 14 cali i głębokość 5,5 cala. Istnieją także werble głębokie – 6/8 cali i werble piccolo – 3/4 cale, które dają bardzo wysokie dźwięki. Werble marszowe natomiast są stosowane głównie w orkiestrze dętej, cechują się większą głębokością. Ten instrument składa się z: korpusu (metalowego lub drewnianego), obręczy, naciągów górnych i dolnych, zestawu śrub, maszynki naciągającej sprężyny i zwalniającej, sprężyn rezonujących. Taki bęben posiada także lug, który najczęściej jest wykonany z metalu – to element pozwalający przymocować śruby, które mają za zadanie napinać naciągi w bębnie. Lug jest elementem przymocowanym do korpusu. Często składa się także z tłumiku górnego naciągu, np. e-ring, om-1.

Warto zauważyć, że werbel wytwarza dźwięki w muzyce symfonicznej, które są notowane na jednej linii. Są one zapisywane pomiędzy trzecią a czwartą linią, licząc od dołu. Ten niewielki instrument potrafi zrobić niesamowite wrażenie.

Comments are closed.