Bęben djembe. Tradycyjny instrument perkusyjny z Afryki

Z kontynentu afrykańskiego wywodzi się wiele instrumentów. Największa ich grupa to instrumenty perkusyjne, w tym różnego rodzaju bębny. Jednym z najpopularniejszych z nich jest djembe, który nazywany jest także bębnem pokoju.

Jak wygląda djembe?

Bęben określany jako djembe (wym. dżembe) posiada postać kielichowatego, jednomembranowego bębna. Tradycyjnie do jego produkcji wykorzystuje się drewno naturalne oraz skórę kozią albo bydlęcą, która naciągana jest na kielich z wykorzystaniem odpowiedniego systemu sznurów. 

Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć również współczesne warianty bębnów djembe, które wykonane są z tworzyw sztucznych i posiadają membranę wykończoną śrubami zamiast sznurów.

Granie na bębnie djembe

Za pomocą djembe można wydawać trzy różne dźwięki, a mianowicie są to:

Bas – najniższy dźwięk, który powstaje przy uderzeniu membrany środka bębna całą powierzchnią otwartej dłoni.

Ton, inaczej open – uderzanie w bęben djembe wyprostowaną dłonią ze złączonymi palcami w krawędź membrany.

Slap – najwyższy dźwięk, jaki można uzyskać na tym instrumencie muzycznym, powstaje przy uderzeniu palcami złączonymi z dłonią tworzącymi łuk w krawędź bębna.

Instrumenty tego typu oferowane są przez dobre sklepy muzyczne. Do dyspozycji jest szeroka gama wariantów – djembe drewniane oraz z tworzywa. Koszt zakupu instrumentu to najczęściej od około 150 do 500 złotych.

Nauka gry na bębnie djembe może odbywać się samodzielnie – w sieci można znaleźć różne poradniki, także w formie filmów, które pokazują, jak wydobywać z niego dźwięki. Organizowane są również kursy.

Bębny Djembe dostępne pod adresem: https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/djembe-424.html

Comments are closed.